Välkommen

 27 april – fredag

Tolsjöhemmet
15.00 Andakt
Sophia Sahrin Granevik


29 april – Femte söndagen i påsktiden

Kyrkans gård-Lockörn
10.00 Mässa med söndagsskola
Sophia Sahrin Granevik

Strö kyrka
18.00 Musikgudstjänst
”Från söndagsskola till Bröderna Djup”, sång och musik med Conny Jonsson, Lennart Friman och C-M Malmesved.
Sophia Sahrin Granevik

Kollekt till Skara stiftsgård, Flämslätt


30 april – måndag/Valborgsmässoafton

Otterstads kyrka
20.00 Valborgsmässofirande vid elden utanför kyrkan.
Sång av Kyrkokören, Vårtal av Bror Inge Jälevik.
20.30 Musikandakt
Musikkonfirmanderna, Kyrkokören och Sophia Sahrin Granevik

Skalunda kyrka
20.30 Valborgsmässofirande vid Skalunda Hög.
Sång av InChorus och Våga sjungakören. Vårtal av Anita Klasson
21.00 Musikandakt
In Chorus
Monica Göransson


1 maj – tisdag

Kyrkans gård-Lockörn
19.30 Mässa i Taizéanda, ”Barmhärtighetens Fader”
Richard Burén


2 maj – onsdag

Kyrkans gård-Lockörn
14.00 Café Lockörn
Under temat ”Vårkänslor” medverkar Lars Lind, Jenny Lindahl Karlson och Anita Klasson med sång och musik.
Välkommen du som är dagledig!


6 maj – Bönsöndagen

Kyrkans gård-Lockörn
10.00 Mässa med söndagsskola
Richard Burén

Kollekt till Bukobahjälpen


10 maj – torsdag – Kristi himmelsfärds dag

Senäte kyrkplats
08.00 Otta
Kyrkokören
Monica Göransson
(Ottan ställs in vid otjänlig väderlek)

Strö kyrka
14.00 Friluftsgudstjänst
Monica Göransson

Rackeby kyrka
17.00 Gudstjänst
Monica Göransson

Delad kollekt mellan Svenska Kyrkans Unga och Salt (barn och unga i EFS)


11 maj – fredag

Tolsjöhemmet
15.00 Andakt
Sophia Sahrin Granevik


13 maj – Söndagen före pingst

Kyrkans gård-Lockörn
10.00 Mässa med söndagsskola
Sophia Sahrin Granevik

Gösslunda kyrka
18.00 Musikgudstjänst
InChorus
Sophia Sahrin Granevik

Kollekt till Bukobahjälpen


15 maj – tisdag

Kyrkans gård-Lockörn
19.30 Mässa i Taizéanda, ”Den helige Ande”
Richard Burén


19 maj – lördag – Pingstafton

Kyrkans gård-Lockörn
11.00 Konfirmation med mässa
Musikkonfirmanderna
Sophia Sahrin Granevik


20 maj – Pingstdagen

Kyrkans gård-Lockörn
10.00 Mässa med söndagsskola
Våravslutning för barngrupperna på Kyrkans gård
Richard Burén

Sunnersbergs kyrka
16.00 Familjegudstjänst
Utdelning av Bibel för barn samt våravslutning för barngrupperna i Kyrkskolan
Richard Burén

S:ta Marie kapell
18.00 Kvällsmässa
Richard Burén

Kollekt till Skara stifts folkhögskola, Hjo


21 maj – måndag/Annandag pingst

S:ta Marie kapell
19.00 Ekumenisk mässa
Richard Burén med flera


25 maj – fredag

Tolsjöhemmet
15.00 Andakt
Monica Göransson


27 maj – Heliga trefaldighets dag

Kyrkans gård-Lockörn
10.00 Mässa med söndagsskola
Monica Göransson

Sunnersbergs kyrka
18.00 Musikgudstjänst
Monica Göransson

Kollekt till Svenska kyrkans internationella arbete


29 maj – tisdag

Kyrkans gård-Lockörn
19.30 Mässa i Taizéanda, ”Det stora Gudsljuset”
Richard Burén


3 juni – Första söndagen efter trefaldighet

Kyrkans gård-Lockörn
10.00 Mässa med söndagsskola
Richard Burén

Skalunda kyrka
20.00 Stilla sommarkväll
Richard Burén

Kollekt till Bukobahjälpen


12 juni – tisdag

Kyrkans gård-Lockörn
19.30 Mässa i Taizéanda, ”Ljusfinnaren”
Richard Burén